Drony – jak to się zaczęło, jak to działa?

Drony czyli urządzenia które zdobywają coraz większą popularność, dochodzi do sytuacji, iż używanie dronów musiało zostać prawnie uregulowane, w wielu miejscach istnieje kompletny zakaz ich użytkowania, a i organizuje się profesjonalne szkolenia dla osób które chcą hobbystycznie lub też zawodowo zajmować się tymi urządzeniami. Jak powstały owe urządzenia które dzisiaj dają tyle frajdy, jaka jest ich historia oraz na czym opiera się ich działanie? Przeczytajmy poniżej o wszystkich najważniejszych faktach z życia dronów.

Dawno dawno temu…
Można śmiało stwierdzić, że pionierzy, konstruktorzy pierwszych dronów działali w okresie związanym z narodzinami i rozwojem lotnictwa. Tak naprawdę to wszystko się ze sobą przenika. Różnego rodzaju maszyny zwane jako wielowirnikowce, helikoptery to czasy dość odległe. Co prawda fachowe periodyki podają iż już w XVIII wieku stworzono coś można podpinać pod współczesny helikopter, urządzenie działające jak dron, jednak konstrukcja rosyjskiego uczonego nie wyszła poza placówki jego rodzimej uczelni. Dopiero na równi z braćmi Wright różni konstruktorzy na całym świecie realizowali śmiałe lub kompletnie szalone wizje maszyn latających, opierających swoje możliwości zupełnie na innych rozwiązaniach niż samoloty. Owszem można by teraz rozpisywać się o wszystkich osobach który maszyny pasowałyby do naszej teorii, jednak warto szybko przeskoczyć do czasów kiedy autonomicznych maszyn bojowych i to co z nich zostało przerobione na drony cywilne.

Maszyny bezzałogowe do celów wojskowych jako pierwsi na szerszą skalę zaczęli używać Izraelici (bitwa w Dolinie Bekka) i widząc sukces wojsk Izraela, wojskowi USA postanowili opracować własne projekty, własną strategię małych maszyn do celów wojskowych, taktycznych. Pierwsze amerykańskie drony sprawdziły się w trakcie operacji Pustynna Burza w roku 1991. I kolejny rozwój, budowa coraz to lepszych maszyn bezzałogowych przypisywana jest Amerykanom, doszło do tego, że doprowadzono do tego urządzenia tak, iż można było je sprawnie przeprojektować by były wykorzystywane przez cywilów.

Jak działają drony?
Przygotowanie pełnego materiału odnośnie działania dronów, skomplikowane opisy techniczne spowodowałyby, że artykuł ten czytałoby się przez długi czas i do tego wiele technicznych pojęć zanudziło by na śmierć. Dlatego warto wszystko przedłożyć normalnym językiem, tak by każdy potencjalnie zainteresowany dronem wiedział jak to urządzenie działa, z czego się składa cały zestaw do niedzielnej rekreacji.

Drony są w stanie latać w jakim kierunku tylko chcemy. Zarówno unoszenie jak i wybór strony lotu nie jest niczym skomplikowanym, nie ma tutaj stricte przodu oraz tyłu, umiejętności sterowania potrafią zdziałać cuda. Sam dron jest urządzeniem wyposażonym w cztery wirniki i to od ich działania zależy sukces lotu. Wznoszenie pionowe to działanie wszystkich wirników równocześnie. Aby dron leciał w bok lub do przodu należy spowodować szybsze obracanie się dwóch wirników i przechył urządzenia w stronę w którą będzie leciał.

Tak naprawdę to najważniejsze zasady związane z funkcjonowaniem, lataniem dronów. Jak widać nie ma w tym nic skomplikowanego. Dobre opanowanie techniki sterowania sprawi, że będzie to po prostu dziecinne proste i będzie można zajmować się eksploracją świata z wysokości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *